Image

 

Paralympijský šport na Slovensku

Verzia pre tlačOdoslať priateľoviPDF verzia

 

Image

 

Významnou úlohu pre zdravotne postihnutých športovcov na Slovensku vykonáva Slovenský paralympijský výbor (SPV), ktorý vznikol 21. januára 1995. Prvou predsedníčkou tohto výboru bola až do roku 1999 Helena Hanková. Do Medzinárodného paralympijského výboru (IOC) bol Slovenský paralympijský  výbor prijatý 3. júna 1995. Zastrešuje tieto športové zväzy: Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov, sekciu nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska, Slovenský zväz športovcov s mentálnym postihnutím a Slovenský zväz nepočujúcich športovcov. Od roku 2003 je predsedom Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

Ján Riapoš

Image

 

Slovenskí paralympijskí medailisti na paralympiádach:  

VI. ZIMNÉ PARALYMPIJSKÉ HRY, LILLEHAMMER, 1994 (Nórsko)

Trvanie: 10. marec –  30. marec 1994

Poznámka:

 - po prvý krát štartovali naši paralympionici v ére samostatnej Slovenskej republiky!

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Jozef Miština   Lyžovanie

Zjazd (striebro),

Super G (bronz),

Obrovský slalom (striebro),

Slalom (striebro)

   x    3      1
Marcela Mišunová   Lyžovanie Slalom (bronz)    x    x      1

Spolu

   

   x

   3

     2

 

  

     Jozef Miština                                         Marcela Mišunová

Image

 

X. PARALYMPIJSKÉ HRY, ATLANTA, 1996 (USA)

Trvanie: 15. august –  25. august 1996

Poznámka:

 - Slovenskú  republiku reprezentovalo 28 športovcov v šiestich paralympijských športoch: atletike, cyklistike, plávaní, stolnom tenise, volejbale a vzpieraní. Podarilo sa im prekonať dva svetové rekordy a vybojovať jedenásť medailí.

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Anton Sluka (ZPŠ) - B3   Atletika Maratón    1    x      x
František Gödri (ZPŠ) - B2   Atletika Päťboj    x    x      1
Andrej Zaťko (TPŠ) - S3   Plávanie

Motýlik, 50m (zlato),

Prsia, 50 m (bronz)

   1    x      1
Margita Prokeinová   Plávanie

Motýlik, 50m (striebro),

Voľný spôsob, 50 m (bronz)

   x    1      1
Ladislav Gáspár Stolný tenis

Jednotlivci (striebro),

Družstvá (bronz)

   x    1       1
Emil Dovalowski Stolný tenis Družstvá (bronz)    x     x       1
Jozef Mihalco, Michal Nestorik, Ľubomír Novosád, Richard Kováč,  Pavol Sedlák, Peter Moravčík, Michal Csáder, Pavol Betin, Jaroslav Makovník, Marek Tomšík, Ondrej Marcin Volejbal      x      1       x
Miroslav Jambor (v tandeme s vidiacim Pavlom Takáčom) Cyklistika Šprint, 200 m    x    1       x

Spolu

   

   2

   4

     5

 

 

VII. ZIMNÉ PARALYMPIJSKÉ HRY, NAGANO, 1998 (Japonsko)

Trvanie: 5. marec –  14. marec 1998

Poznámka:

 - slovenské paralympijské družstvo (18 športovcov s navádzačmi zrakovo postihnutých ) ziskom 10 medailí (šesť strieborných a štyri bronzové medaily) prekonalo všetky očakávania, pretože to bolo dvakrát viac ako v Lillehammeri.

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Jozef Miština   Lyžovanie

Zjazd (bronz),

Super G (bronz),

Obrovský slalom (striebro),

Slalom (striebro)

   x    3      1
Róbert Ďurčan   Lyžovanie Slalom    x    1      x
Štefan Kopčík   Lyžovanie

Zjazd (bronz),

Obrovský slalom (striebro),

Super G (bronz),

Slalom (striebro)

   x    2       2
Miroslav Jambor   Bežecké lyžovanie Biatlon    x    x       1

Spolu

   

   x

   6

     4

 

  

Štefan Kopčík

  Image  

 

 

XI. PARALYMPIJSKÉ HRY, SYDNEY, 2000 (Austrália)

Trvanie: 18. október –  29. október 2000

Poznámka:

 - Slovensko reprezentovalo 46 športovcov  v ôsmich disciplínach (atletika, cyklistika, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, športová streľba, tlak na lavičke, volejbal). Získali sme celkovo trinásť medailí.

 

  

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Anton Sluka   Atletika Maratón    x    1      x
Norbert Holík   Atletika Päťboj    x    x      1
Radovan Kaufman   Cyklistika 1 km s pevným štartom    1    x      x
Ján Szojka   Cyklistika Šprint, tandem    x    x      1
Imrich Lyócsa   Lukostreľba Individuálna súťaž stojacich    x    x      1
Pavol Kolačkovský   Plávanie

Voľný spôsob, 200 m (zlato),

Voľný spôsob, 100 m (bronz)

   1    x      1
Margita Prokeinová   Plávanie

Motýlik, 50 m (striebro),

Polohové preteky, 200 m (striebro),

   x    2      x
Alena Kánová   Stolný tenis Jednotlivci    1    x      x
Ladislav Gáspár, Richard Csejety   Stolný tenis Družstvá    x    1      x
Viera Kašparová   Stolný tenis Jednotlivci    x    1      x
Juraj Košírel, Richard Kováč, Jaroslav Makovník, Andrej Marcin, Peter Meszáros, Josef Mihalco, Peter Moravčík, Peter Nádaský, Ľubomír Novosád, Pavol Pavlačič, Pavol Sedlák, Marek Tomšík   Volejbal      x    x      1

Spolu

   

   3

   5

     5

 

 

VIII. ZIMNÉ PARALYMPIJSKÉ HRY, SALT LAKE CITY, 2002 (USA)

Trvanie: 7. marec –  16. marec 2002

Poznámka:

 - Hier sa zúčastnila 33 členná výprava zo Slovenska. V zjazdových disciplínach štartovalo 12 pretekárov, v bežeckom lyžovaní a biatlone 7 pretekárov. Prvýkrát sa zúčastnili súťaží športovci „vozíčkári“ na monolyži, resp. na sánkach.

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Radomír Dudáš   Lyžovanie

Obrovský slalom (bronz),

Slalom (striebro)

   x    1      1
Norbet Holík   Lyžovanie Slalom    x    x      1
Štefan Kopčík   Lyžovanie

Slalom

   x    x      1
Iveta Chlebáková   Lyžovanie

Slalom (bronz),

Obrovský slalom (bronz)

   x    x      2
Marián Baláž   Bežecké  lyžovanie Biatlon    x    1      x
Vladimír  Gajdičiar   Bežecké  lyžovanie 5 km    x    1      x
Jozef Mesík   Bežecké  lyžovanie 7,5 km    x    x     1

Spolu

   

   x

   3

     6

  

 

 

XII. PARALYMPIJSKÉ HRY, ATÉNY, 2004 (Grécko)

Trvanie: 17. september –  16. september 2004

Poznámka:

 Slovensko reprezentovalo 36 športovcov  v deviatich disciplínach (atletika, boccia, cyklistika, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, športová streľba, tenis, tlak na lavičke, volejbal).  Získali sme celkovo dvanásť medailí.

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Marek Margoč   Atletika Vrh guľou    1    x      x
Július Hutka   Atletika Vrh guľou    x    x      1
Rastislav Tureček   Cyklistika - handbike

Cestné preteky (zlato),

Časovka (striebro)

   1    1      x
Imrich Lyócsa   Lukostreľba Individuálna súťaž stojacich    1    x      x
Viera Mikulášiková   Plávanie Voľný spôsob, 50 m    x    1      x
Ján Riapoš   Stolný tenis dvojhra    1    x      x
Ladislav Gáspár   Stolný tenis dvojhra    1    x      x
Ján Riapoš, Rastislav Revúcky   Stolný tenis družstvá    x    1      x
Alena Kánová   Stolný tenis dvojhra    x    x      1
Richard Csejtey   Stolný tenis dvojhra    x    x      1
Richard Csejtey, Miroslav Mitaš   Stolný tenis družstvá    x    x      1

Spolu

   

   5

   3

     4

 

 Ján Riapoš                                           Imrich Lyócsa

Image

 

Rastislav Tureček

Image

 


IX. ZIMNÉ PARALYMPIJSKÉ HRY, TURÍN, 2006 (Taliansko) (10. - 19.3. 2006 )

Trvanie: 10. marec –  19. marec 2006

Poznámka:

 Hier sa zúčastnila 26 členná výprava športovcov zo Slovenska, z toho bolo 9 navádzačov. Po zlúčení viacerých postihnutí do troch základných kategórií (stojaci, sediaci, nevidiaci) sme získali dve medaile.

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Radomír Dudáš (navádzač: M. Hudík)   Lyžovanie

Super G

   x    1      x
Iveta Chlebáková   Lyžovanie Zjazd    x    x      1

Spolu

   

   x

   1

     1

 

Radomir Dudáš

Image

 

XIII. PARALYMPIJSKÉ HRY, PEKING, 2008 (Čína)  (6. –  17. 9. 2008)

Trvanie: 6. september –  17. september 2008

Poznámka:

 - Slovensko reprezentovalo 36 športovcov  v desiatich disciplínach (atletika, boccia, cyklistika, jazdectvo, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, športová streľba, tenis na vozíku, tlak na lavičke). Získali sme celkovo šesť medailí.

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Rastislav Tureček   Cyklistika - handbike

Časovka

   x    1      x
Ján Riapoš, Rastislav Revúcky   Stolný tenis Družstvá    1    x      x
Richard Csejtey, Miroslav Jambor   Stolný tenis Družstvá    x    1      x
Alena Kánová   Stolný tenis Jednotlivci    x    1      x
Miroslav Jambor   Stolný tenis Jednotlivci    x    x      1
Veronika Vadovičová   Športová streľba Vzduchová puška 40    1    x      x

Spolu

   

   x

   1

     1

 

 

 

                                            Veronika Vadovičová                                   Alena Kánová

 Image            

 


X. ZIMNÉ PARALYMPIJSKÉ HRY, VANCOUVER, 2010 (Kanada)

Trvanie: 12. marec –  21. marec 2010

Poznámka:

 - Slovensko dosiahlo vo Vancouveri kolosálny úspech. Naša výprava získala celkove 11 medailí a skončili sme na fantastickom 4. mieste v súťaži národov!

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Jakub Krako (navádzač: J. Medera)
 Lyžovanie

Slalom (zlato),

Obrovský slalom (zlato),

Superkombinácia (zlato),

Super G (striebro)

   3    1      x
Henrieta Farkašová (navádzačka: N. Šubrtová)
  Lyžovanie

Super G (zlato),

Obrovský slalom (zlato),

Superkombinácia (zlato),

Zjazd (striebro)

   3    1      x
Miroslav Haraus (navádzač: M. Makovník)
  Lyžovanie

Super G (bronz),

Superkombinácia (bronz)

   x    x      2
Petra Smaržová
  Lyžovanie Obrovský slalom    x    x      1

Spolu

   

   6

   2

     3

 

 
 
Henrieta Farkašová (vpravo) a Petra Šubrtová (navádzačka)
 
Image

  Foto: R. Benický

 

 

Jakub Krako (vľavo) a Juraj Medera (navádzač)

Image

  Foto: R. Benický

 

 

Petra Smaržová

Image

 Foto: R. Benický
 

Miroslav Haraus (vľavo) a Martin Makovník (navádzač)

Image

  Foto: R. Benický

 

Medailisti zo ZPH vo Vancouveri 2010. Zľava: Jakub Krako, Henrieta Farkašová, Juraj Medera, Petra Smaržová, Petra Šubrtová, Martin Makovník, Miroslav Haraus

Image

 Foto: R. Benický
 

 

XIV. PARALYMPIJSKÉ HRY, LONDÝN, 2012 (Veľká Británia)

Trvanie: 29. august –  9. september 2012

Poznámka:

 - na PH v Londýne štartovalo rekordných 4 302 paralympionikov zo 164 štátov v 20 športoch. Hry otvorila britská kráľovna Alžbeta II.

- slovenská výprava mala 68 členov - z toho 34 športovcov, ktorí súťažili v 9 športoch: atletika, boccia, cyklistika, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, streľba, tenis na vozíku a tlak na lavičke. Získali sme celkovo šesť medailí.

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Ján Riapoš
  Stolný tenis

Jednotlivci

   1    x      x
Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský
  Stolný tenis Družstvá    1    x      x
Richard Csejtey   Stolný tenis Jednotlivci    x    1      x
Alena Kánová   Stolný tenis Jednotlivci    x    x      1
Veronika Vadovičová   Športová streľba Ľubovoľná malokalibrovka 3x20    x    x      1
Vladislav Janovjak (vodič: R. Mitošinka)   Cyklistika Cestné preteky    x    x      1

Spolu

   

   2

   1

     3

 

 

XI. ZIMNÉ PARALYMPIJSKÉ HRY, SOČI, 2014 (Rusko)

Trvanie: 7. marec –  16. marec 2014

Poznámka:

 - okrem už klasických zimných športov /zjazdové a bežecké lyžovanie, biatlon, curling, hokej na sánkach/ sa po prvý krát v programe hier predstaví i Para-snowboard stojacich.

- o 72 medailových sád bojovalo 547 športovcov zo 45 krajín.

- na ZPH sa zúčastnilo 16 slovenských paralympionikov. Získali sme celkove 7 medailí.

 

 

SUMÁR MEDAILÍ:

Paralympionik Športové odvetvie Športová disciplína/kategória

Image

Image

   Image

Henrieta Farkašová (navádzačka: N. Šubrtová)
  Lyžovanie

Zjazd (zlato),

Obrovský slalom (zlato),

Slalom (bronz)

   2    x      1
Jakub Krako (navádzač: M. Motyka)   Lyžovanie

Super G (zlato),

Obrovský slalom (striebro)

   1    1      x
Miroslav Haraus (navádzač: M. Hudík)   Lyžovanie Zjazd    x    1      x
Petra Smaržová
  Lyžovanie Obrovský slalom    x    x      1

Spolu

  Lyžovanie  Slalom

   6

   2

     3

 


Použitá literatúra:

GAJDOŠ, A.: Osobnosti slovenského športu 1896 - 2010. Martin, 2010.

WISTEROVÁ, Z. - BENICKÝ, R.: Slovenská pamätnica Zimných paralympijských hier - Lillehammer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002. Bratislava, 2002.

WISTEROVÁ, Z. - BENICKÝ, R.: Atény 2004 - XII. paralympijské hry. Krupina, 2005.

WISTEROVÁ, Z. - BENICKÝ, R.: Peking 2008 - XIII. paralympijské hry. Bratislava, 2009.

 

Elektronické pramene:

www.spv.sk (oficiálna stránka Slovenského paralympijského výboru)

 

Archívne pramene:

Archív Slovenského paralympijského výboru.


Vaše hodnotenie: Žiadne Priemer: 5 (9 votes)