Kuzminová, Anastasia

Verzia pre tlačOdoslať priateľoviPDF verzia

Image

 Dátum narodenia: 28.8.1984
 Miesto narodenia: Ťumeň (Ruská federácia)
 Športové odvetvie: biatlon

  Image

 

3x Image
3x Image

Vzdelanie:

Absolventka právnického inštitútu v Ťumeni


Klubová príslušnosť:

Klub biatlonu - Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica

 

Najväčšie úspechy

Olympijské hry:

Vancouver 2010 (Kanada)

-1.miesto, šprint - 7,5 km (19:55,6 min.) Image

Poznámka: V tesnom súboji vo finiši bola naša reprezentantka rýchlejšia o necelé 2 sekundy pred reprezentantkou Nemecka Magdalenou Neunerovou a s výsledným časom 19:55,6 mim. sa stala olympijskou víťazkou

-2.miesto, stíhacie preteky na 10 km (30:28,3 min.) Image

Poznámka: O zlato bojovala opäť s Nemkou Neunerovou, avšak tentoraz bola nemecká reprezentantka vo finiši rýchlejšia s vyše 12-sekundovým predstihom. Kuzminová získala olympijské striebero časom 30:28,3 min.

-8.miesto, stíhacie preteky s hromadným štartom na 12,5 km

-13.miesto, štafeta na 4x6 km - Martina Halinárová, Anastasia Kuzminová, Natália Prekopová, Jana Gereková

 

Soči 2014 (Rusko)

-1.miesto, šprint - 7,5 km (21:06,8 min.) Image  (9.2.2014)

Poznámka: Naša reprezentantka zvíťazila suverénnym časom 21:06,8 min., teda s 19,9 sekundovým náskokom pred ruskou reprezentantkou Viluchinovou. Kuzminová trafila všetkých 10 terčov (0 trestných okruhov).

-5.miesto, zmiešaná štafeta 2x6 km + 2x7,5km (Gereková, Kuzminová, Kazár, Hurajt) (1:11:04.7 hod.)

-6.miesto, stíhacie preteky - 10 km (30:29,1 min.)

-27.miesto, 15 km (48:14,1 min.)

 

Pjongčang 2018 (Južná Kórea)

-1.miesto, hromadný štart na 12,5 km  Image

-2.miesto, vytrvalostné preteky na 15 km  Image

-2.miesto, stíhacie preteky na 10 km  Image

-5.miesto, štafeta 4x6 km (Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková)

 

Majstrovstvá sveta :

Pjongčjang 2009

-17.miesto, stíhacie preteky na 10 km + 7,5 km

-7.miesto, stíhacie preteky na 7,5 km

-2.miesto, hromadný štart 12,5 km

-29.miesto, stíhacie preteky s hromadným štartom 15 km

 

Chanty - Mansijsk 2011 -3.miesto, šprint 7,5 km

 

Majstrovstvá Európy:

Ufa 2009

-1.miesto, stíhacie preteky na 7,5 km

-1.miesto, stíhacie preteky na 10 km + 7,5 km

 

Svetový pohár:

Pokljuka 2009/2010 -3,miesto, vytrvalostné preteky na 15 km

Chanty - Mansijsk 2009/2010 -3.miesto, stíhacie preteky s hromadným štartom na 12,5 km

 

Hochfilzen 2010/2011 -1.miesto, šprint - 7,5 km

Pokljuka 2010/2011 -2.miesto, šprint - 7,5 km

Anterselva 2010/2011-2.miesto, šprint - 7,5 km

Oslo 2010/2011 -1.miesto, stíhacie preteky na 10 km

 

Anterselva 2011/2012 -2.miesto, preteky s hromadným štartom na 12,5 km

Kontiolahti 2011/2012 -3.miesto, zmiešaná štafeta 2x6 km a 2x7,5 km

 

Anterselva 2012/2013 -1.miesto, šprint - 7,5 km

Oslo 2012/2013

-2.miesto, 12,5 km s hromadným štartom

-3.miesto, šprint - 7,5 km

-3.miesto, stíhacie preteky na 10 km

Soči 2012/2013 -2.miesto, šprint -7,5 km

 

Ostersund 2013/2014 -2.miesto, vytrvalostné preteky - 15 km

Holmenkollen 2013/2014

-1.miesto, 12,5 km s hromadným štartom

-1.miesto, stíhacie preteky na 10 km

 

Majstrovstvá sveta juniorov:

Ridanna 2002

-5.miesto, stíhacie preteky na 10 km + 7,5 km

-8.miesto, stíhacie preteky na 7,5 km

-2.miesto, stíhacie preteky na 12,5 km

-2.miesto, štafeta na 4 x 6 km

 

Koscielisko 2003

-2.miesto, stíhacie preteky na 10 + 7,5 km

-2.miesto, stíhacie preteky na 12,5 km

-17.miesto, stíhacie preteky na 7,5 km

-1.miesto, štafeta na 4 x 6 km

 

Haute - Maurienne 2004

-6.miesto, stíhacie preteky na 10 + 7,5 km

-14.miesto, stíhacie preteky na 7,5 km

-24.miesto, stíhacie preteky na 12,5 km

-2.miesto, štafeta na 4 x 6 km

 

Kontiolahti 2005

-4.miesto, stíhacie preteky na 10 km + 7,5 km

-3.miesto, stíhacie preteky na 7,5 km

-5.miesto, stíhacie preteky na 12,5 km

-1.miesto, štafeta na 4 x 6 km

Poznámka: Všetky preteky juniorov absolvovala ako reprezentantka Ruskej federácie

 

Najvyššie ocenenia:

Pamätná medaila ministra obrany III.stupňa, 2010

Odznak náčelníka generálneho štábu SR I.triedy, 2010

Zlaté kruhy SOV, 2010

Čestný občan Banskej Bystrice, 2010

Najlepší športovec Ministerstva obrany, 2010  -1.miesto

Najúspešnejší športovec Slovenskej republiky, 2010 -1.miesto

OVB Športovec roka 2011 - 5.miesto

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, máj 2014

Športovec roka 2014 -1.miesto

Krištáľové krídlo, 2014

Športovec roka 2018 -1.miesto

 

Zaujímavosti:

Anastasia Kuzminová sa stala po Davidovi Musuľbesovi (zápasník) druhou športovkyňou, ktorá prijala slovenské občianstvo a získala na OH hneď dve olympijské medaily. Zároveň sa stala v ére samostatného Slovenska prvou ženou, ktorá získala na ZOH olympijskú medailu a vôbec v histórii slovenského športu získala ako jediná žena prvú zlatú medailu na ZOH

Za slobodna pretekala pod menom Šipulinová, po zosobášení sa s Danielom Kuzminom v apríli roku 2007 súťaží pod menom Kuzminová

Anastasia Kuzminová sa na Slovensko presťahovala v roku 2007, kde získala slovenské štátne občianstvo

Jej kondičným trénerom je manžel Daniel Kuzmin a streleckým trénerom je prezident Slovenského zväzu biatlonu Juraj Sanitra

V súčasnosti žije v Banskej Bystrici s manželom a synom Jelisejom

Je jedinou ženou v športovej histórii Slovenska, ktorá obhájila na ZOH olympijské zlato v rovnakej športovej disciplíne (biatlon, šprint - 7,5 km)! 

 

 Anastasia Kuzminová

Image

 

Vaše hodnotenie: Žiadne Priemer: 5 (41 votes)