Bandy hokej

Verzia pre tlačOdoslať priateľoviPDF verzia

Základná charakteristika:  športová kolektívna hra, ktorá sa hrá na dve bránky na ľadovej ploche. Hrá ju  11 hráčov v oboch družstvách ( 10 hráčov v poli a brankár). Hrá sa gumovou loptičkou a palicami ( malými oblými hokejkami), ktoré sú na dolnom konci oblúkovo zahnuté, ktorými sa hráči snažia dopraviť loptičku do súperovej bránky. Považuje sa za predchodcu ľadového i pozemného hokeja. Na rozdiel od ľadového hokeja je v bandy hokeji málo fyzického kontaktu.

Stručná história:
Prvé zmienky o športe hranom hokejkami a loptičkou pochádzajú zo staroveku. Moderná forma bandy hokeja sa rozšírila v Anglicku v 18. storočí. Prvý zápas odohrali dva londýnkse kluby v roku 1875. Oficiálne pravidlá boli oficiálne kodifikované v roku 1891 po vzniku národného zväzu bandy v Anglicku. Z Anglicka sa tento šport rozšíril najprv do Švédska, kde vznikol prvý bandy klub v roku 1895, a potom do Holandska, Írska, Nemecka, Švajčiarska, Ruska a ostatných škandinávskych krajín. V roku 1955 vznikla Medzinárodná federácia bandy (IBF). Od roku 1957 sa každé dva roky uskutočňujú majstrovstvá sveta. Na Slovensku sa tiež najprv hrával bandy hokej. Od Majstrovstiev Európy vo Vysokých Tatrách v roku 1925, ktorými sa spopularizoval najmä kanadský hokej, sa bandy hokej začal vytrácať.

Základné pravidlá: Každé družstvo má 15 hráčov vrátane dvoch brankárov. Hrá sa na dva 45 minútové polčasy s desaťminútovou prestávkou. Po prestávke si družstvá vymieňajú strany. V rozhodujúcich stretnutiach, v prípade dosiahnutej remízy v riadnom hracom čase, sa predlžuje 2 x 15 minút. Pri preniknutí loptičky za bránkovú čiaru mimo priestor bránky sa zahrávajú rohy. Za priestupky v hre sa zahrávajú priame strely. Na začiatku zápasu sa losovaním vyberie družstvo, ktoré bude zahrávať úvodný úder zo stredu ľadovej plochy. Na začiatku každého polčasu sa rozohráva zo stredu ľadovej plochy. Určený hráč posunie loptičku na polovicu súpera a nemôže sa jej opätovne dotknúť ako prvý. Pred úvodným úderom sa hráči oboch tímov nesmú priblížiť k rozohrávajúcemu hráčovi bližšie ako na 5 metrov a musia byť na svojej  polovici ihriska. Víťazom je družstvo, ktoré do konca stretnutia strelí väčší počet gólov.Ihrisko vzhľadom na veľké rozmery sa väčšinou nachádza v externom prostredí. V poslednom čase sa bandy hokej hráva v multifunkčných krytých halách. Mantinely, ktoré ohraničujú hraciu plochu sú vysoké 12 až 15 cm a zabraňujú úniku loptičky z ihriska. V každom zo štyroch rohov ľadovej plochy je umiestnená rohová zástavka, od ktorej sa zahrávajú rohové strely.  Bránka je vysoká 2,1 m, široká 3,5 m a hlboká 2m.  Brankár, ktorý chytá loptičku ktoroukoľvek časťou tela vo vymedzenom  pokutovom území musí loptičku po chytení nejneskôr do 5 sekúnd vrátiť do hry. Pri porušení pravidiel v pokutovom území sa zahráva z vyznačeného bodu pokutová strela. Priama strela sa zahráva z miesta kde došlo k priestupku, ak sa však priestupok stal v pokutovom kruhu, zahráva sa z najbližšej značky priamej strely. Stretnutie rozhodujú traja rozhodcovia, jeden hlavný a jeho dvaja asistenti, ktorí riadia zápas a a merajú čas.

Taktika: brankár, ktorý okrem chytania loptičky má dôležitú úlohu pri rozohrávaní útoku. Stredný obranca je posledným hráčom defenzívy družstva. Organizuje obranu a súčinnosť s ostatnými hráčmi družstva. Obranca (dvaja hráči) bráni protihráčom dostať sa do pokutového územia. Halfbek (dvaja hráči) má hlavnú úlohu prerušovať útoky súpera pri ich zakladaní. Pôsobí ako spojovací článok medzi obranou a útokom svojho družstva. Kvarterbek (dvaja hráči) podporuje zakladanie útokov a s podporou halfbekou a útočníkov zakladá útočné akcie. Útočník (traja hráči) má hlavnú úlohu strieľať góly, je v neustálom pohybe, vykonáva ponukovú činnosť pri útočení svojho družstva.

Technika: je dosť náročná vzhľadom na rozmery hracej plochy a tvrdosť loptičky s ktorou sa hrá. Prihrávky a strely si vyžadujú rôzne typy úderovej techniky, napr. strela príklepom a pod.

Výstroj: je podobný ako výstroj pre ľadového hokejistu, ale je podstatne ľahší, keďže nedochádza medzi súpermi k tvrdým fyzickým kontaktom. Brankár nemá žiadnu hokejku, má väčšie betóny ako brankár v ľadovom hokeji  a podšité rukavice. Hráči často používajú korčule s dlhšími nožmi vzhľadom na veľkosť hracej plochy. Hokejka musí mať minimálne 125 cm a je na spodnom konci zaoblená.  Loptička je plastová, oranžovej farby, veľkosťou s priemerom 6 cm. Je o niečo mäkšia ako hokejový puk. Hráči majú na hlavách prilby.

Profil hráča: strategické myslenie na vysokej úrovni, vynikajúca fyzická pripravenosť, vysoká úroveň vytrvalosti, silné svalstvo dolných končatín, dobrá odolnosť voči svalovej únave, dobrý prehľad o aktuálnom dianí na celej hracej ploche, vysoko rozvinutá reakčná a improvizačná schopnosť.